Angielski – indywidualnie czy w grupie? Jak efektywnie uczyć się języka obcego?

Decydując się na naukę angielskiego lub pogłębianie i doskonalenie już zdobytej wiedzy mamy do wyboru kilka opcji:

        a. Samodzielna nauka języka obcego

        b. Wyjazd za granicę do kraju anglosaskiego

       c. Kurs indywidualny tzw. face-to-face

       d. Kurs grupowy w szkole językowej lub w firmie

Którą z tych opcji wybrać? Która będzie najskuteczniejsza i przyniesie najszybsze efekty? 

Samodzielna nauka angielskiego 

Chcąc uczyć się samemu w domu musimy wykazać się dużą dyscyliną pracy, systematycznością oraz wiedzą jak to zrobić i z jakich materiałów korzystać. Minusem tej opcji jest brak możliwości korekty błędów językowych przez nauczyciela, a w przypadku rozwijania umiejętności mówienia i konwersacji – brak interlokutora. Pamiętajmy, że język jest narzędziem komunikacji pomiedzy dwoma lub więcej osobami. Dlatego w celu weryfikacji poprawności gramatycznej i leksykalnej warto pisać w języku angielskim na zasadzie korespondencji online. Sprawdź : Dlaczego warto pisać w języku angielskim.

Aby poprawnie mówić i być zrozumianym należy „osłuchać” się z językiem. Polecam: Audiobooki w języku angielskim za darmo, Jak zrozumieć angieslski ze słuchu.

Aby nie stracić motywacji należy urozmaicać naukę w domu poprzez różnorodne formy imersjii językowej: Jak szybko nauczyć się języka angielskiego w domu

Wyjazd za granicę do kraju anglosaskiego

Najlepsza z możliwych opcji, pod warunkiem, że będziemy otaczać się native speaker’ami i zapiszemy się na kurs angielskiego w celu nauki i doskonalenia podstaw gramatycznych. Niestety, jest to opcja najdroższa i nie zawsze realna dla osoby dorosłej. Najważniejszym czynnikiem pobytu w kraju anglosaskim jest całkowita imersja językowa, czyli otoczeni jesteśmy tylko językiem angielskim, poznajemy język ulicy „colloquial English”, język ludzi wykształconych RP – programy telewizyjne, newsy. 

Kurs indywidualny face to face lub 1:1

Kurs indywidualny ma wiele zalet i skierowany są do osób chcących szybko nauczyć się języka obcego. Jest najlepszą opcją jeśli chcemy:

  • udoskonalić jedną ze sprawności językowych, na przykład pisanie lub mówienie;
  • przygotować się do egzaminu z języka angielskiego;
  • przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej o pracę;
  • wzbogacić słownictwo z danego obszaru językowego, na przykład Business English – negocjacje, finanse, obsługa klienta;
  • „odświeżyć” i przypomieć sobie język angielski w niekonwencjonalny sposób, stosując „tailor-made” (spersonalizowane) metody i pomoce dydaktyczne dostosowane tylko dla danego słuchacza, jego zainteresowań, możliwości, osobowości;
  • sami decydować o programie nauczania, matariałach, formie zajęć, częstotliwości;
  • skupić całą uwagę lektora na swoich potrzebach językowych i najefekywniej wykorzystać w 100% czas zajęć języka obcego.

Jedną z nielicznych wad zajęć indywidualnych jest brak możliwości wykonywania niektórych ćwiczeń podczas lekcji, np. pair work (praca w parach).

Kurs grupowy w szkole językowej

Nauka języków obcych w grupie jest naczęściej wybieraną formą kształcenia, przede wszystkim ze względu na finanse. Kurs grupowy jest tańszy od kursu indywidualnego gdyż cena za jednostkę lekcyjną rozkłada się na poszczególnych uczestników. Jest dobrą alternatywą dla osób lubiących uczyć się w obecności innych słuchaczy, czujących się pewniej w grupie, co z kolei zwiększa motywację do systematycznej pracy. Z pewnością kursy takie są zalecane dzieciom i młodzieży, które najefektywniej pracują w grupie rówieśniczej.

Kurs grupowy pozwala na wykorzystanie szerszej gamy środków i ćwiczeń leksykalnych, np. praca w parach, dyskusje, debaty pozwalające na przełamanie nieśmiałości w posługiwaniu się językiem obcym, wzmocnienie komunikacyjnych umiejętności językowych. Grupa nie powinna liczyć więcej niż 3-4 osoby.