Czy często zadajesz sobie pytanie: Jak szybko nauczyć się języka angielskiego? Uczysz się języka angielskiego na kursach językowych, z lektorem face to face, na uczelni, a jednak masz wrażenie, że Twoja znajomość  angielskiego nie jest tak zaawansowana jakbyś sobie tego życzył? Musisz pamiętać, że nauka z lektorem stanowi zaledwie  30% sukcesu. Pozostałe 70% to Twoja własna, samodzielna, systematyczna praca i zaangażowanie w język. Co masz więc zrobić? Jak się uczyć? Poniżej znajdziesz sposoby na urozmaicenie nauki i zwiększenie jej efektywności. Każda osoba uczy się inaczej, więc wybór zależy od nas samych. Pamiętaj, nie istnieje jedna „cudowna metoda”, nie nauczysz się języka w dwa tygodnie, lub śpiąc i słuchając szeptów lektora. Komputer też tego za nas nie zrobi. Musi to być Twój świadomy wybór i zaangażowanie. 

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

1. Wyznacz sobie cel. Najważniejsze, abyś wyznaczył sobie cel nauki. Nie powinien to być cel, który osiągniesz w przeciągu kilku lat, bo łatwo wtedy stracić motywację,  ale short-term goal- taki, który osiągniesz w krótkim czasie, na przykład, w tym tygodniu lub miesiącu będę potrafił przygotować prezentację multimedialną w języku angielskim, przeczytam książkę w języku angielskim, poznam i będę potrafił użyć 10 nowych czasowników, będę potrafił opowiadać o swoich planach wakacyjnych, nauczę się posługiwać konstrukcją „Shall I ..?” itp.

2. Systematyczność. Ważne, aby ćwiczyć angielski codziennie, wystarczy 15-20 minut, a po miesiącu zobaczysz efekty. Codzienne ćwiczenia przyniosą szybsze efekty niż nauka raz w tygodniu przez 2 godziny.

3. Wykorzystaj fiszki. Fiszki urozmaicają naukę języka obcego. Możesz wykonać je sam, kupić w księgarni językowej, ćwiczyć online z Fiszkoteką.  Nauka online pozwala na utrwalanie słownictwa, stosowanie nowych słówek w kontekście – czyli w zdaniach, ćwiczysz także wymowę, uczysz się mówić. 

4.  Lubisz śpiewać? Śpiewaj Karaoke. Polecam wszystkim lubiącym śpiewać i dobrą zabawę. Jeśli nie potrafisz śpiewać, nic straconego, nie musisz śpiewać publicznie. Śpiewaj samemu w domu lub z grupą znajomych, którzy tak jak ty, potrafią to robić tylko w chórze 🙂 Przez zabawę uczymy się słownictwa, całych zdań, intonacji, wymowy. Wspaniałe połączenie zabawy z nauką.  Karaoke  

5. Czytaj gazety i czasopisma. Możesz je kupić w księgarniach językowych lub skorzystać z bezpłatnej wersji online. Czytaj prasę codzienną, tabloidy, fachową. Plotki, porady, wydarzenia sportowe, np: The Sun  

6. Oglądaj seriale na You tube.  Pamiętaj, umiejętność rozumienia ze słuchu jest podstawową i pierwszą umiejętnością w nauce języka. Najpierw rozumiemy, a potem mówimy. Wybierz ulubiony serial komediowy, kryminalny, historyczny i oglądaj. Oglądając jeden serial poznasz bohaterów, przyzwyczajasz się do ich wymowy i tempa mówienia, będziesz śledzić ich historię i przygody. Spróbuj serial Fortune. 

7. Mów do siebie. Stań przed lustrem i mów na głos. Tak jak czasami rozmawiamy z kimś w myślach w języku ojczystym, zrób to w języku angielskim, ale mów na głos, tak abyś mógł siebie słyszeć.

8. Czytaj książki. Czytając książki wzbogacamy słownictwo, rozwijamy umiejętności komunikacyjne, uczymy się myśleć w języku angielskim. Co czytać? Na poziomie podstawowym, zalecane są komiksy, readersy – czyli uproszczone wersje literatury pięknej; na poziomie średnio zaawansowanym wybieramy literaturę popularną.

9. Pisz w języku angielskim. Pisząc w języku angielskim na blogu, korespondując z kimś przez email nauczysz się wyrażać swoje myśli, wzbogacasz słownictwo, eliminujesz błędy gramatyczne, rozwijasz komunikatywność.

10. Słuchaj piosenek w języku angielskim. Jeśli podoba Ci się jakaś piosenka, na kanale You Tube znajdziesz opcję : song + lyrics (słowa). Słuchaj jej czytając tekst, a następnie słuchaj ze zrozumieniem lub śpiewając w języku angielskim: Perfect by Ed Sheeran lub łatwiejszy językowo utwór What a Wonderful World Louis Armstrong.

11. Oglądaj filmy. Oglądaj filmy w języku angielskim. Ustaw w TV opcję język: język angielski, wyłącz napisy i oglądaj. 

12. Podróżuj. Podróże są wspaniałą okazją do nauki języka angielskiego. Jeśli jedziesz do kraju anglojęzycznego pochłaniaj angielski wszystkimi zmysłami. Kupuj samodzielnie, zamawiaj posiłki, pytaj o ceny, zwiedzaj z angielskimi przewodnikami, czytaj ogłoszenia na ulicy, kupuj prasę, idź do pubu, rozmawiaj z Anglikami. Jeśli jest to inny kraj, używaj tylko angielskiego, przecież jest to język międzynarodowy. Zwiedzaj, baw się i ucz się. 

13. Twój komputer Zmień ustawienia w swoim komputerze na język angielski. Na początku może być trudno Ci się przestawić, ale język angielski jest tu naturalnym językiem. Także, zamiast „udostępnij” będziesz klikać „share„; zamiast „zachowaj” klikniesz „save„; zamiast „drukuj” wybierzesz „print„.

14. Gotuj z angielskim! Lubisz gotować? Wykorzystaj gotowanie do nauki angielskiego. Eksperymentuj w kuchni z przepisami w języku angielskim. Nie potrafisz gotować? Więc czas najwyższy zacząć. Połącz przyjemne z pożytecznym, gotuj i ucz się angielskiego. Polecam Easy Dinner Recipes.

15. Wykonuj ćwiczenia online. Świetny sposób na naukę słownictwa i gramatyki. Wypróbuj aplikację na urządzenia przenośne mobileapps  w celu nauki słownictwa, i testuj znajomość gramatyki z grammar online

16. Otocz się językiem angielskim. Jeśli jesteś na poziomie początkującym, naklejaj karteczki z nazwami przedmiotów w domu i biurze. Szybko się ich nauczysz, gdyż większość z nas ma pamięć wzrokową. 

17. Bądź konsekwentny. Pracuj z angielskim codziennie. Określ ilość czasu, który poświęcisz na język angielski i niech to stanie się Twoim zwyczajem. Habit is your second nature – mówią Anglicy. Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka.

18. Ucz się czasowników. Czasowniki są najważniejszą częścią języka. To dzięki czasownikom, rozszerzasz przekaz, przekazujesz informacje. Ucz się czasowników w kontekście, zapisuj co po nich występuje, jakie dopełnienie. Na przykład, czasownik „cancel” – anulować, może być użyty: cancel the appointment; cancel the credit card; cancel the trip; cancel the meeting; cancel plans. Następnie, układaj z tymi wyrażeniami proste zdania, i powtarzaj tyle razy, aż zaczniesz je automatycznie używać. 

19. Shadowing. W języku angielskim słowo shadow oznacza cień. Shadowing jest metodą stosowaną przy uczeniu się poprawnej wymowy i intonacji. Polega na tym, aby powtarzać za lektorem lub osobą mówiącą w języku angielskim jego słowa i zdania. Jeśli na początku będziesz mieć trudności, powtarzaj pojedyncze słowa, zwroty, kopiuj intonację i płynność mowy, zatrzymuj nagranie. Jak dojdziesz do wprawy, możesz powtarzać całe zdania, bez zatrzymywania ścieżki audio.

20. Audiobooki. Słuchaj audiobooków, możesz słuchać w domu, lub ściągnąć bezpłatnie na urządzenia przenośne i słuchać w drodze do pracy, na spacerze, na siłowni. Polecam Open Culture

21. Gry komputerowe. Najszybciej uczymy się przez zabawę, więc jest to dość miła forma nauki. Ale uważaj, aby się nie uzależnić. Graj z umiarem.

22. Tłumacz. Miałam wielu słuchaczy, którzy twierdzili, że tłumaczenie tekstów i zdań pomaga im zapamiętać słownictwo i strukturę zdania. Jest to jedna z najstarszych metod uczenia się języka obcego, czyli „Grammar translation method”, dziś już raczej nie stosowana, ale skoro pomaga, to dlaczego z niej nie skorzystać? W dobie internetu możesz tłumaczyć teksty i wpisy online, a następnie włączyć opcję: English version, i sprawdzić swoje tłumaczenie. 

23. Załóż swój słowniczek. Kup sobie zeszyt, w którym będziesz zapisywać wszystkie zwroty i wyrazy, które usłyszałeś lub gdzieś przeczytałeś i z jakiegoś powodu spodobały Ci się. Zapisuj je systematycznie, tylko nie zapominaj, aby ułożyć z nimi zdania i użyć poprawnie.

24. English-English Dictionary. Używaj tylko słownika angielsko-angielskiego w wersji papierowej lub online. Znajdziesz tam wytłumaczenie znaczenia słowa, którego szukasz, a także przykładowe zdania. Nie musisz tłumaczyć na język polski, wystarczy, że znasz znaczenie, czujesz je, potrafisz ułożyć z nim zdanie, i użyć w poprawnym kontekście.

25.  Uprawiaj sport z angielskim. Jesteś fanem siłowni, fitnessu, budujesz masę mięśniową – ćwicz z angielskim. Na kanale You Tube znajdziesz wiele filmów z praktycznymi wskazówkami anglojęzycznych trenerów personalnych. Nie musisz wychodzić z domu, wystarczy sztanga, ciężarki, ciężar własnego ciała i kanał You Tube Common Shoulder Training Mistakes

26. Praca. Znajdź pracę, w której będziesz musiał używać języka angielskiego. Kontakt z klientami zagranicznymi, konferencje w języku angielskim będą potężnym bodźcem do nauki i samodoskonalenia.

27. Prowadź pamiętnik. Wiele osób mówi, że uczy się przez pisanie. Jeśli lubisz pisać, codziennie wieczorem poświęć kilka minut na spisanie najważniejszych wydarzeń dnia, opisuj zdarzenia, swoje emocje, kontakty z ludźmi, których spotkałeś. Możesz też planować następny dzień w języku angielskim. Jeśli masz terminarz spotkań służbowych, zapisuj je w języku angielskim wraz z komentarzami.

28. Imersja językowa. Imersja, czyli „zanurzenie się” w języku, otoczenie językiem angielskim tak, aby z każdej strony działały na nas i nasze zmysły angielskie słowa i język. Jeśli poza regularnymi zajęciami językowymi otoczysz się językiem angielskim na co dzień, „zanurzysz”  się w nim, skorzystasz z punktów, które wymieniłam powyżej, w niedługim czasie zauważysz, że zaczniesz myśleć w języku angielskim. A oto właśnie chodzi w nauce języka obcego.